
Animovaný seriál v koprodukci Japonska a Spojených států (která reprezentuje spolupráci předních hračkářských společností z obou zemí, Hasbra a Takary, jenž spolupracovaly na celém univerzu byl premiérově vysílán v letech 2002 a 2003 a skládá se z jediné série o dvaapadesáti epizodách.
Celý seriál začíná v mytologii Transformers zase od píky, přestože se od klasických příběhů zrovna dvakrát neliší. Opět tu máme planetu Cybertron, na které spolu válčí dvě znepřátelené frakce Transformerů, hodní Autoboti v čele s Optimem Primem a zlí Decepticoni vedeni Megatronem. Rozdíl však nastává s příchodem Mini-Conů, malých robotů, jejichž spojením s většími Transformery získá onen konkrétní majitel novou sílu a celkově je mnohem mocnější. Mini-Coni tak byli velice vzácným zbožím během Velké války na Cybertronu, když však Autoboti a Decepticoni uzavřeli mír, naskládali Mini-Cony na jednu loď a vystřelili ji do nekonečných hlubin vesmíru, aby jim už nikdy nebyli pokušením.
Loď Mini-Conů však havarovala - kde jinde než – na prehistorické planetě Zemi a jejich schránky, ve kterých přebývali, byly roztříštěny po celém jejím povrchu a miliony let zůstaly ukryty. V současnosti však loď Mini-Conů objeví skupinka dětí, což opět přiláká Autoboty a Decepticony. A zábava může začít.

Popravdě řečeno, Armada si u Transformers fandů nikdy nezasloužila moc valné obliby, a to nejen proto, že japonské mutace zpravidla nebývají na západě dvakrát populární, ale protože je ten seriál opravdu nudný. Především v prvních epizodách nejde systematicky o nic jiného, než lokalizovat na Zemi nového Mini-Cona a pak se o něj navzájem přetahovat. A to nemyslím obrazně, většina soubojů mezi Autoboty a Decepticony probíhá tak, že se do sebe dva protivníci zaklesnou pěstmi a pak se deset minut prakticky bez pohnutí přetahují a občas utrousí nějaký ten heroický/padoušský monolog.
Celkově akční stránka seriálu za moc nestála a jak to bývá i u jiných seriálů, mimo akce už toho moc neoslní. Později se na scénu naštěstí dostává samotný Unicron, který se ukazuje jako stvořitel Mini-Conů, a Autoboti a Decepticoni proti němu musí spojit síly, což už bylo samo o sobě příslibem vícevrstevných příběhových linií.
Ani to však seriál před kritikou klasického Transformers fanouška nezachránilo, avšak paradoxně se stal seriál pozoruhodně úspěšný u cílové skupiny diváků, dětí od čtyř do devíti let a například série hraček pro Armadu od Hasbra šla tehdy na dračku jako už dlouho nic.
Transformers Armada
(Starsy, 7. 8. 2011 10:52)